Jaksic-Logo_finJaksic-Galerija-LogoJaksic-Galerija-LogoJaksic-Galerija-Logo
  • O NAMA
    • O GALERIJI
    • GALERIJA NA BRAČU
    • GALERIJA U SPLITU
  • DINA
    • O DINI
    • RADOVI
    • IZLOŽBE
    • NOVOSTI
  • LOVRE
    • O LOVRI
    • RADOVI
    • IZLOŽBE
    • NOVOSTI
  • IDA
    • O IDI
    • RADOVI
    • IZLOŽBE
    • NOVOSTI
  • KAMEN
    • KAMEN I OD KAMENA
    • RADOVI
    • PROJEKTI
    • NOVOSTI
  • EU projekti
  • HR
  • EN
Skulptura kamene katedrale od bijelog bračkog kamena – detalj križa
Katedrala – skulptura sakralne tišine
3 ožujka, 2025
Prvu nagradu „Tripun Bokanić“ za dizajn grobnice
Prva nagrada „Tripun Bokanić“
25 svibnja, 2025
Kamene klupe s drvenim sjedištima kao dio komunalne infrastrukture uz šetnicu
Kameno popločenje šetnice s mrežastim uzorkom inspiriranim ribarstvom
Crtež kamenih klupa oblikovanih kao segmenti ribarske mreže

Idejno rješenje šetnice Banj s kamenim elementima i motivima mora u Supetru
Pogled odozgo na šetnicu Banj s kamenim popločenjem od bijelog bračkog kamena
Prostorni prikaz šetnice na temu mora s integriranim kamenim klupama

Kamene klupe s drvenim sjedištima kao dio komunalne infrastrukture uz šetnicu
Kameni blokovi s perforacijama u obliku morskih organizama u uređenju šetnice
Detalj kamenih elemenata za sjedenje i zelenilo u uređenju šetnice Banj

Idejno rješenje uređenja šetnice Banj – kameni dijalog mora i prostora

U Jakšić galeriji s ponosom predstavljamo idejno rješenje uređenja šetnice Banj u Supetru. Riječ je o važnom i slojevitom projektu prostornog uređenja povjerenom našoj umjetnici dr. art. Dini Jakšić Pavasović. Projekt je dio šireg urbanog i kulturnog programa DOTS, usmjerenog na suvremenu interpretaciju javnog prostora i komunalne infrastrukture.

Šetnica Banj osmišljena je kao prostorna i likovna interpretacija mora. More je ovdje temeljna tema. Prostor života. Izvor identiteta. Trajna veza čovjeka i otoka. Posebna inspiracija pronađena je u ribarstvu, djelatnosti koja je stoljećima oblikovala svakodnevicu otočnih zajednica na Braču i duž cijele jadranske obale.

Središnji likovni motiv projekta je ribarska mreža. Ona se pojavljuje kao simbol rada, zajedništva i odnosa prema moru. Njezina forma postaje polazište za oblikovanje kamenog poda šetnice. Popločenje je zamišljeno kao dinamična struktura, nalik mreži uronjenoj u more. Linije su slobodne, ritmične i blago deformirane, poput mreže koju oblikuju morski valovi i težina ulova.

Šetnica se izvodi u bijelom bračkom kamenu, materijalu koji snažno nosi identitet prostora. Kamen je ovdje istodobno konstruktivan i simboličan element. Njime se naglašava povezanost suvremenog dizajna i lokalne tradicije. Kombinacijom pravilnih i nepravilnih kamenih kocaka stvara se vizualno bogata i prepoznatljiva površina.

Motiv mreže povremeno izlazi iz osnovne trase šetnice. Na tim mjestima nastaju proširenja i prostori za zadržavanje. Upravo ondje mreža se transformira u kamene klupe. Klupe su oblikovane kao uzdignuti segmenti mrežne strukture. One simboliziraju ulov zadržan u mreži. U njihove su plohe integrirane perforacije s motivima morskih vrsta karakterističnih za lokalno podneblje.

Radi veće udobnosti i topline, gornje plohe klupa obložene su drvom. Time se postiže ravnoteža između kamena i prirodnog, taktilnog doživljaja. U donjem dijelu šetnice, uz plažu, proteže se kontinuirana kamena linija. Njezina valovita forma evocira kretanje mora. Ona istovremeno funkcionira kao klupa i kao posuda za zelenilo.

Projekt obuhvaća pet ključnih likovnih intervencija. Svaka je posvećena jednoj skupini morskih organizama: bijeloj ribi, plavoj ribi, landovini, školjkama i rakovima te mekušcima. Dodatno, duž šetnice postavljene su kamene ploče s nazivima tradicionalnih ribolovnih alata, čime prostor dobiva i snažnu edukativnu dimenziju.

Uređenje šetnice Banj spaja prostorno uređenje, suvremeni dizajn i kamenu tradiciju. Riječ je o projektu koji more ne prikazuje doslovno, već ga prevodi u prostor. Tiho. Trajno. U kamenu.

Share
1
  • Hrvatski
  • English
© 2018 Jakšić Galerija. All Rights Reserved.
HR
  • HR
  • EN